Hakkımızda

Karamürsel Sepetinin Hikayesi

Kestane ağacının çubuğundan örülen, kendisine özgü özelliği ile gayet pratik, kullanışlı basit bir el taşıma aracı olan Karamürsel sepetinin özelliği, ağaçtan toplanan yaş meyveyi zedelemeden kabına ulaştırmasıdır. Üne kavuşması ise, Osmanlı padişahlarından Abdülaziz'in gezi için Hereke'deki av köşküne gelmesiyle olur. Padişah'ın Hereke'ye geleceğini duyan Karamürsel eşrafı, âdet olduğu üzere bir hediye götürüp sunmaya karar verirler. Mevsimin yaz olması sebebiyle hediye olarak kirazı seçerler. Padişahın huzuruna çıkacak olan kasaba temsilcileri, itina ile toplanan kirazları bir sepete doldurarak sandalla Hereke'ye geçerler. Padişahın huzuruna kabul edilirler ve hediye sepetini sunarlar. Oldukça değişik ve sade hediyeyi gören Abdülaziz, biraz şaşırarak birazda küçümseyerek hediye sepetini şöyle bir süzer. İçinde ne olduğunu merak etmekten kendini alamaz. Derhal gümüş bir tepsi getirilir, sepetin içindeki kirazlar tepsiye boşaltılır. Sepetin içindeki kirazlar tepsiye sığmayıp taşınca, Abdülaziz hayretle şöyle mırıldanır " Sepeti ufak tefek gördük amma, içindekini tepsiye sığdıramadık!". Abdülaziz'in bu sözü daha sonraları halk arasında, bir nevi deyim olur çıkar.

Karamürsel Sepeti Tescilinin Sahibi Mehmet Ali Koygun'a Bir Ödül Daha..

Kocaeli’nde gerçekleşen ‘Dünden Bugüne’ ödül töreninde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından Karamürsel Sepetçisi M.Ali Koygun’a ödül verildi.

Karamürsel’i ve Kocaeli’yi dünyaya tanıtan Karamürsel Sepetçisi Mehmet Ali Koygun’a, el sanatı sepetçiliğini bugüne kadar yaşatma çabaları ve hizmetlerinden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından plaket ile çiçek takdim edildi.

Ödül töreninde konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karasomanoğlu “ Karamürsel sepetini yaşatan, Kocaeli’nin en önemli geleneksel el sanatlarından birisi olan ve kentimizin dünyaca ünlü markası haline gelen Karamürsel Sepetinin günümüze ve gelecek kuşaklara ulaşması konusunda M.Ali Koygun’a göstermiş olduğu  gayret ve azimli çalışmalarından dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim”  dedi.

Karamürsel Sepetçisi M.Ali Koygun, 2015 yılı  Gölcük Rotary Kulubü, Kocaeli 2012 Yılı Ahilik Ödülü ile Gazetemiz tarafından düzenlenen Kocaeli ve Yalova Bölgesi’nin 2012 Yılı ‘En İyiler Yarışması’nda Yılın Esnafı olarak protokol huzurunda plaket ile ödüllendirilmişti.

Gazetemiz Muhabirine açıklamada bulunan Karamürsel Sepetçisi M.Ali Koygun” Gazetenizin verdiği yılın esnafı ödülü bize şans ve uğur getirdi. Sizin plaketinizden sonra sayısız plaket ve ödül aldık. En son Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bize plaket verdi. Karamürsel Sepetinin Kocaeli'nin ve Türkiye'nin yaşayan bir değeri olduğunu, ürünün Kocaeli ve Türkiye'nin sınırlarını aşarak dünyada tanınmaya başladı. İnternet üzerinden Karamürsel ve Karamürsel sepetini tanıtarak satışını yaptığımız için ödüllendirilmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Bu ödüller bize doğru yolda olduğumuzu hatırlatıyor

Karamürsel Ereğli Işıklarda, dünyada bir benzeri olmayan Karamürsel sepetinin üretimi ve tanıtımını yapacağımız bir araziyi satın aldık. Bu satın aldığımız bu arazi üzerinde Güzel bir Karamürsel Sepeti Showroomu yapmak için çalışmalarımıza başladık” dedi.


Sahibinden Mağazamız:

http://karamurselsepeti.sahibinden.com/

Facebook Hesabımız:

http://www.facebook.com/meshurkaramurselsepeti

 

İnstagram Hesabımız:

https://instagram.com/karamurselsepetcisi/


Sipariş ve Bilgi için:
 0532 223 8823

 0555 424 2795 

 

 

  • ÇOK SATILANLAR

Hasır Masa Sandalyeler

Hasır Masa Sandalyeler